OFICJALNY PLAKAT MISTRZOSTW POLSKI W KOLARSTWIE SZOSOWYM 2015

Rozmowa z Przemysławem Bednarkiem – prezesem KS Ślęża Sobótka i dyrektorem mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym

 

Na jakim etapie są przygotowania do mistrzostw Polski?

PRZEMYSŁAW BEDNAREK: - Właściwie wszystko jest już przygotowane, ekipa Lang Team i KS Ślęża Sobótka gotowa do wykonania zadania. Pozostały nam  kosmetyczne sprawy, no i wykonanie tego, co jest zaplanowane. Przez sześć dni przy realizacji zadania pracować będzie ponad 300-ta osób. To ogromne wyzwanie logistyczne. Biorąc pod uwagę fakt że jazda indywidualna na czas i start wspólny elity mężczyzn będzie transmitowany na żywo w TVP wszystko musi zagrać co do minuty.

Wiemy już, czy podczas zawodów będzie można zobaczyć największe polskie gwiazdy kolarstwa?

- Zgłoszenia do zawodów przyjmowane są dwutorowo, elektronicznie oraz w biurze zawodów. Dlatego też do samego końca nie będziemy wiedzieć w 100 proc. kto przyjedzie w ostatniej chwili, ale na dzisiaj mamy zgłoszony udział m.in.: Michała Kwiatkowskiego, Rafała Majki, Bartosza Huzarskiego. Oczywiście wystartują też najlepsi zawodnicy krajowych grup: CCC Polsat Polkowice, Active Jet, czy Kolss BDC. To jeżeli chodzi o elitę mężczyzn. Oczywiście pojawią się najlepsze kolarki w Polsce, na czele z Kasią Niewiadomą czy Pauliną Brzeźną-Bentkowską. W sumie szacujemy, że we wszystkich kategoriach wiekowych podczas mistrzostw będziemy mogli zobaczyć ok. 600 - 700 zawodników i zawodniczek.

Ma Pan swoich faworytów?

- Oczywiście. Jeżeli chodzi o jazdę indywidualną na czas pań, to myślę, że będą się liczyły cztery nazwiska: Brzeźna-Bentkowska, Niewiadoma, Pawłowska, Bujak. W przypadku elity mężczyzn głównym faworytem jest obrońca tytułu  Michał Kwiatkowski. Pod nieobecność  Maćka Bodnara o srebro i brąz mogą bić się B. Huzarski, M. Taciak. K. Gradek. Wyścig ze startu wspólnego pań… Tu chyba postawię na Paulinę Brzeźną-Bentkowską, która dość mocno odgrażała się, że tym razem zrobi wszystko, żeby wygrać. Wśród panów aktualny Mistrz Świata Kwiatkowski będzie miał  wielu groźnych rywali z Rafałem Majką, Bartkiem Huzarskim, Przemkiem Niemcem na czele oraz z silnymi i licznymi ekipami CCC Sprandi, Active Jet, Kolss BDC. Oczywiście najmocniej kibicować będziemy naszym wychowanką Bartkowi Huzarskiemu, Paulinie Brzeźnej-Bentkowskiej, Monice Brzeźnej i Pawłowi Charuckiemu. Mam nadzieję że ktoś z tej czwórki założy koszulkę z orłem na piersi.

Oprócz zawodów głównych, tak jak w ubiegłym roku organizujecie także wyścig dla amatorów. Cieszy się dużym powodzeniem?

- Tak. W tym roku amatorzy walczyć będą o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Sobótka Stanisława Dobrowolskiego. Wyścig dla amatorów, tak jak w zeszłym roku rozegrany zostanie dokładnie na tej samej trasie, na której później rywalizują zawodowcy. Spodziewamy się ok. 500 osób. Już dziś zgłosiło się ponad 200. Prawdziwy rekord frekwencji mieliśmy podczas otwarcia sezony, ale pamiętać trzeba, że był to pierwszy i jedyny w tamtym czasie wyścig dla amatorów. Teraz sezon w pełni więc mamy sporą konkurencję. Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą się zmierzyć z trasą mistrzostw Polski. Zapisów można dokonać na stronie www.mpkol.pl

 Na uczestników czekają medale, koszulki, ciekawe nagrody rzeczowe i losowanie.

Wróćmy do spraw organizacyjnych. W tym roku ponownie wiele zmian?

- Tak. Staramy się aby zawody w Sobótce nie były monotonne i podobne do siebie z roku na rok . Jak wiadomo mistrzostwa organizowane są przez Lang Team i nasz Klub Ślęża Sobótka. Próbkę naszych wspólnych możliwości daliśmy już na otwarciu sezonu. Biorąc pod uwagę rozmach z jakim wspólnie podchodzimy do organizacji tegorocznych mistrzostw to zdecydowanie podtrzymuję tezę, że będą to najlepiej zorganizowane mistrzostwa kraju na całym świecie. Idąc za przykładem Czesława Langa który poprzez Tour de Pologne promuje i pokazuje nasz piękny kraj, też staramy się pokazywać nasz region. Z tego tytułu „czasówka” w tym roku rozegrana zostanie w gminie Strzelin i Kondratowice ze startem i metą na urokliwym strzelińskim rynku. W Sobótce w wyścigach ze startu wspólnego zmiana rundy!!! Pojedziemy trasą „Ślężańskiego Mnicha” z dodanym podjazdem pod „Wichrowe Wzgórza”. To osiemnasto kilometrowa pętla o bardzo zróżnicowanym profilu i wymagająca technicznie. Osobiście twierdzę że to bardziej selektywna i ciekawsza runda niż ta z zeszłego roku.

Kolarze w Sobótce będą więc od piątku do niedzieli, czy w takim razie miasto jakoś specjalnie przygotowuje się na ich przybycie?

- Oczywiście, bo to też szansa dla miasta. Hotele, pensjonaty zarezerwowane były już właściwie od momentu, w którym zapadła decyzja o organizacji mistrzostw, czyli od listopada zeszłego roku. Na mistrzostwach korzystają także właściciele restauracji, sklepów czy firm współpracujących przy organizacji.  Wszyscy więc przeżywają zawody i starają się, żeby wypadły jak najlepiej. Ślężański Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji odpowiedzialny jest za imprezy towarzyszące. Tak więc będą koncerty i przedstawienia.

A co z Aleją Sław Polskiego Kolarstwa?

- Tym razem odsłonięte zostaną tablice m.in.: Andrzeja Serediuka, Ryszarda Dawidowicza, Grzegorza Krejnera, Leszka Stępniewskiego, Rafała Ratajczyka i Mariusza Pańczyka .          Z pewnością również wizyta byłych, znanych kolarzy będzie dla kibiców sporą atrakcją.

Jak już mówimy o kibicach. W zeszłych latach organizowaliście dla nich specjalne strefy, w których można było dopingować kolarzy. Jak będzie tym razem?

- W tym temacie również coś nowego. W niedzielę przeprowadzony zostanie konkurs dla najciekawiej przystrojonej i kibicującej miejscowości przy trasie wyścigu. Będziemy rozdawać kibicom kołatki, trąbki, i inne gadżety, żeby skutecznie mogli dopingować zawodników i zawodniczki. Jurorami w konkursie będą Pan Burmistrz Stanisław Dobrowolski, dyrektor generalny Lang Team  Czesław Lang i Dyr. ŚOKSiR Wiesław Drozdowski. Tak więc zapraszamy wszystkich fanów kolarstwa najpierw – 24 czerwca do Strzelina i Kondratowic, a później od 26 do 28 do Sobótki.

Serdecznie zapraszamy -  Lang Team i KS Ślęża Sobótka

GWIAZDORSKA OBSADA MISTRZOSTW POLSKI W KOLARSTWIE SZOSOWYM

Najlepsi polscy zawodnicy wystąpią w Mistrzostwach Polski w kolarstwie szosowym Sobótka – Strzelin Kondratowice. Zawody odbędą się w dniach 24-28 czerwca, a na starcie mają się pojawić między innymi mistrz świata Michał Kwiatkowski i zwycięzca 71. Tour de Pologne Rafał Majka.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym Sobótka – Strzelin Kondratowice będą wyjątkowym wydarzeniem w kolarskim kalendarzu. Końcówka czerwca to termin zarezerwowany przez Międzynarodową Unię Kolarską właśnie na rozegranie krajowych mistrzostw, dzięki czemu mogą w nich walczyć najlepsi polscy kolarze, między innymi mistrz świata Michał Kwiatkowski i zwycięzca 71. Tour de Pologne Rafał Majka.  W mistrzostwach wystartują także najlepsi zawodnicy krajowych grup – CCC Sprandi Polkowice, Active Jet, Kolss BDC. Oficjalne otwarcie Mistrzostw Polski nastąpi w środę 24 czerwca, tego samego dnia kolarze wszystkich kategorii wiekowych – od juniorów po elitę – będą rywalizować w jeździe indywidualnej na czas. Będzie się ona odbywała na 22-kilometrowej rundzie ze startem i metą w Strzelinie. 26 czerwca rozpoczną się wyścigi ze startu wspólnego. Piątek zarezerwowany jest dla kategorii juniorskich, w sobotę wystartuje elita kobiet, a w niedzielę o mistrzostwo powalczy elita mężczyzn. Wyścigi ze startu wspólnego odbędą się na trasie „Ślężańskiego Mnicha”. To osiemnastokilometrowa pętla o bardzo zróżnicowanym profilu i wymagająca technicznie. Osobiście twierdzę że to bardziej selektywna i ciekawsza runda niż ta z zeszłego roku – mówi dyrektor mistrzostw Przemysław Bednarek. W ciągu czterech dni rywalizacji we wszystkich kategoriach wiekowych wystartuje około 600 zawodników i zawodniczek.

Mistrzostwa Polski Sobótka – Strzelin Kondratowice to również wiele wydarzeń towarzyszących dla miłośników rowerów i kolarskich kibiców. Tych pierwszych zachęcamy do udziału w wyścigu amatorów. Odbędzie się on w niedzielę 28 czerwca i zostanie rozegrany na tej samej trasie, na której później najlepsi kolarze będą rywalizować o tytuł mistrzowski. Amatorzy będą walczyć o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Sobótka Stanisława Dobrowolskiego. Zapisów można dokonać na stronie www.mpkol.pl, a na uczestników czekają medale, koszulki i atrakcyjne nagrody. Z kolei Aleja Sław Kolarstwa wzbogaci się o kolejne tablice. Tym razem odsłonięte zostaną tablice między innymi Andrzeja Serediuka, Grzegorza Krejnera, Leszka Stępniewskiego. Wizyta byłych znanych kolarzy będzie sporą atrakcją dla kibiców, podobnie jak koncerty, przedstawienia i konkurs na najciekawiej przystrojoną i kibicującą miejscowość przy trasie niedzielnego wyścigu ze startu wspólnego.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym są współorganizowane przez Lang Team i KS Ślęża Sobótka. Nasze kolarstwo szosowe zasługuje na to, by mieć Mistrzostwa Polski z prawdziwego zdarzenia. To musi być prawdziwy spektakl dla kibiców i widzów. A przy tej oprawie medialnej, przy pełnej widowni sami zawodnicy jeszcze bardziej angażują się w rywalizację – mówi Dyrektor Lang Team Czesław Lang.  Mistrzostwa będą szeroko relacjonowane przez patronów medialnych – Telewizję Polską, a także Polskie Radio, Onet, Przegląd Sportowy i tytuły Polska Press Grupa. Sponsorem głównym Mistrzostw Polski jest TAURON.

 

 

 

Facebook